Parfüm Ansiklopedisi

Parfüm Nasıl Kullanılmalıdır? 

1.Öncelikle parfüm seçerken cilt tipi baz alınmalı ve buna göre seçim yapılması gerekmektedir. Çünkü ciltteki yağ miktarı parfümün kalıcılığını etkileyen bir etmendir. Yağlı ciltlerle parfüm daha kolay kokusunu verir ve daha kalıcı olur. Kuru ciltler daha yağsız olduğu için parfümün kalıcılığı daha az olur. Parfümle aynı kokuyu veren bir nemlendiricinin uygulanması kokunun kalıcılığını artıracaktır. Parfümle aynı kokan nemlendiricinin bulunmama durumunda kokusuz nemlendiriciler kullanılmalıdır. Çünkü parfüm ile nemlendiricinin kokusu karışırsa parfümün asıl kokusu kaybedilir.

2.Parfümün uygun miktarda sıkılması gerekir. Daha çok kokması için gerektiğinden fazla sıkmak çokça düşülen bir hatadır. Yoğun parfüm kokusu burnu yorar ve rahatsız eder.

3.Parfümün kıyafetlere değil vücuda sıkılması gerekir. Parfüm vücut ısısı ile birleşerek kokusunu yayar bu yüzden kıyafete sıkmamak gerekir. Eğer vücudunuzdan sonra kıyafetlere uygulamak isterseniz de min.30 cm uzaktan sıkılmalıdır çünkü içersindeki esans ve alkol kıyafetlerde iz bırakır.

4.Parfüm sıkılacak vücudun kesinlikle temiz ve kuru olması gerekir. Banyoda temizlenmiş ve sonrasında kurulanmış bir vücutta gözenekler açıldığı için parfümü daha kolay emecektir ve dolayısıyla daha kalıcı bir sonuç elde edilmesini sağlayacaktır.

5.Parfümün sıkıldıktan sonra kesinlikle ovalanmaması gerekir. Ovalanırsa kendi kokusundan başka bir koku ortaya çıkabilir. Doğru olan parfümün 15-20 cm uzaktan püskürtülmesi ve kendiliğinden kurumasıdır. Böylece kokusu eşit dağılacağı için orijinal kokusu bozulmaz.

 

6.Parfümün kalıcılığını artırmak için en önemli püf noktası parfümün uygulandığı yerlerdir. Nabız bölgeleri parfümler için en uygun yerlerdir. Nabız bölgeleri kan damarlarının derimize en yakın geçtiği yerlerdir. Bunlar, kulak arkaları, boyun, bilek içleri, dirsekler ve diz arkalarıdır.

7.Parfümden tarağa sıkılarak saçlar tarandığında yürürken parfüm kokusunun dağılması sağlanır.

 Bu püf noktaları sayesinde parfümün kalıcılığı artırılır ve kokusunu daha iyi vermesi sağlanmış olur. Bunların dışında parfümlerin saklanma koşulları da ömrünü uzatan etmenlerdir.

Parfümlerin ısı, ışık ve nemden uzak bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir.

Kişinin parfümünü modaya göre değil kendine göre seçmesi gerekir. Önemli olan parfümün kişinin cildinde nasıl duracağıdır.

Nota Nedir?

Nota parfüm sıkıldığında burnunuza gelen kokunun içeriğidir. Eğer bunu örneklendirerek anlatmak gerekirse parfümü bir resim olarak düşünün. Notalar ise o resmi oluşturan renklerdir. Dolayısıyla 1 tane,5 tane veya 20 tane nota olabilir. Ancak çok nota olması parfümün kalitesini göstermez, tıpkı resimde fazla renk kullanımının gözü yorduğu ve resmi karaktersiz yaptığı gibi. Parfümünde tıpkı resimde olduğu gibi bir karakteri olacaktır. Bu karakterin oluşması için birbiriyle uyumlu notalar seçilmeli ve parfümün derinliği oluşturulmalıdır.(3 Katman )

1-Üst Nota

Bu notalar hafif ve küçük moleküllerden oluştuğu için kolay buharlaşır. Bu sebeble burnunuz ilk olarak bu kokuları yakalayacaktır. Parfüm ile ilgili ilk izlenimleri bu notalardan aldığınız için bu notalar çok önemlidir.

 Bu notalar genellikle limon,zencefil,bergamut,lime,neroli(acı portakal),adaçayıdır….

2-Orta Nota (Kalp Notası )

Kalp notaları olarak adlandırılır.Üst notalara göre daha kalıcıdır.Parfümün karakteri açısından çok önemlidir. Ayrıca alt notaların istenmeyen izlerini kapatır ve üst notaları tamamlayıcı görevi üstlenir. Ancak 2 saat sonra net olarak anlaşılabilir.(Üst notaların yoğunluğuna bağlı olaraktan.)

Bu notalar genellikle kakule, biber, küçük Hindistan cevizi (muskat), biberiye, papatya, selvi, lavantadır…

 3-Alt Nota

Parfümün tenden kaybolmasına yakın ortaya çıkarlar.Bu parfümün kalıcılığına ve yoğunluğuna bağlı olarak 1 saatte sürebilir 12 saatte.Temayı üst ve orta notalar verir. Alt notalar ise derinlik ve sağlamlık verir.Bu kalıcılığın sebebi koku moleküllerinin ağır ve büyük olmasında dolayı yavaş buharlaşmasıdır. Ör: misk kullanımı yoğunluğuna göre 24 saatten fazla kaldığı görülür. Bu notalar genellikle kabe samani (vetiver ), vanilya, paçuli,sandal ağacı, sedir ağacı,misk,amberdir..

Not:

Yukarıda verilen  esans örneklerinin sayısı ve çeşidi temsili olarak verilmiştir.Her katman için yüzlerce nota örneği yazılabilir. Ayrıca notaların yerleri de sabit olmak zorunda değildir.Örneğin; Bergamut orta nota olarakta kullanılırken, lavanta üst notalarda kullanılabilir.

Notaların Etkileşimi

Esanslar karıştırıldığında kimyasal etkileşimler meydana gelir bu da esansın kokusunu farklılaştırır. Örneğin lavanta ve nane esansları karıştırıldığında lavantanın yapısı naneden dolayı değişebilir. Bu değişiklik kötü yönde olmak zorunda değildir. Sadece parfüm tasarlanırken her adımda koklanmalı ve parfümdeki değişikler gözlenmelidir. Üst, orta ve alt notaların hepsi birbiriyle etkileşime girebilir.